Yılan Kafesi Mantarı , Latince ismi ile Clathrus ruber, Clathraceae familyasından erişkinleri kırmızı renkli, küresel kafes şeklinde bir mantar türüdür. Aslında mantarlar alemine yeni yeni giriyorum. Amacım uzmanlaşmak olmasa da doğada denk geldiğim mantarın üç aşağı beş yukarı ne özelliklerini bilmeyi istediğimden girdim mantarlar alemine.beykoz tarafında arkadaşlar ile gezerken gördüm kendisini,renk olarak çok güzel tam kırmızı değil tam pembede değil çok güzel geliyor göze.

Yılan Kafesi Mantarı Yenilir mi ?

Malesef kendisi yenilebilir mantar kategorisine girmiyor. Bunun bir sebebide içinde bulunan oluşturduğu sıvı olabilir. Çünkü baya kötü kokan bir mantar ve bu sıvıya dokunursanız birkaç gün elinizden kokusu gitmiyor.Ayrıca bu salgıladığı leş koku ve sıvıya böcekler gelmekte ve böcekler vesilesi ile sporlarını yaymaktadır. Her canlıda her ayrıntıda mükemmel bir yaratılış harikası bir sistem işlemekte..Yılan kafesi mantarı ekim ayı gibi çıkmaktadır.Gerçekten göz alıcı bir mantar.

Yılan Kafesi Mantarı Hakkında Genel Bilgi

Yarı toprağa gömülü bir mantar kendisi ve beyaz zarı yırttıktan sonra çokgen ve kırmızı tonlarına oluşan bir yapısı mevcut.4-15 cm yüksekliğinde 4-12 cm çapında olabilmektedir.Yılan kafesi mantarı saprofittir yani çürüyen organik maddeden veya cansız maddeden kendi besinini türetir.İlk oluşurken ki beyaz yumurta kısmının yenildiğine dair makale okudum ama yememekte fayda var zira zehirli olarak geçmektedir hoş o koku ile kim yiyordur o da ayrı tartışma konusu 🙂 Kendisi kokmuş et mantarı grubuna dahildir.

beykozda gezerken gördüğüm bu mantarın ufak bir videosunu çekmiştim,tavşanmemesi bitkisinin dibinde gözüme çarpmıştı buyrun Clathrus ruber 🙂 

Yorum Yaz