Uzun zamandır inceleme videosu atmıyordum gözüme mat ilişti dedim kendime aceba ben bu matı incelemeye koymuşmuydum diye düşündüm baktım ki koymamışım  bir hışımla hemen geçtim bilgisayarın başına :)) Şimdi ahali benim bu thermaresti almama ney sebep oldu da aldım kıssadan hisse bahsedeyim de olayın nerden ceryan ettiğinide bilmiş olun 🙂 şimdi şu aşağı bıraktığım fotoya dikkatli bakın hemen altından mevzuya dalalım :))

Şimdi sağdaki resim kuzuyaylaya ait kışın tam ortası gittik güzel hoş beş gündüz takıldık falan çadırlar kuruldu akşam oldu  hava -3 -5 derken yatmaya yakın -8 -10 u gördük ama ben yanımda ince bi decatlon mat’ı ve birde ordan aldığım şişme matı koydum üstünede marmot -37 derece olan tulumu koydum.

Olay o ya marmot koruyacak ince mat ve şişme mat keser diye düşündük harbidende kesti gece kaseyi donduruyorduk :)))

Diyeceğim o ki kışın sağlam mat lazımmış bu bir iki neymiş ? oda mat’ın yalıtımın sağlam olmaz ise uyku tulumunda kurtarmıyormuş :)) çünkü yattığımızda hava -12-13 lere dayanmıştı gece 3-4 gibi. Allahtan sağlamdı da tulum hipotermi geçirmedim az uz titreyerek sabahı ettik yani.

Altımdaki o ince mat boş zaten şişme matta r değeri olmadığından  içine soğuğu sen çek buzluk görevi gör alttan alttan verdi coşkuyu verdi coşkuyu ben olay tulum mu kötü diye düşünürken gel gelelim mevzu matta patladı gençler :))

Gülerek yazıyorum ama sabaha kadar titredim ciddi sıkıntılı bir gece geçirdik ayakkabı bağcıklarımıza kadar herşey donmuştu çünkü bu  olaydan sonra işte ben MAT arayışına giriştim. ve bu thermarest arkadaşla kesişti yollarımız.

Thermarest Z Lite Sol Hakkında

Sayın okuyucularım biliyorsunuz yazıları çok uzun tutmam almanız gereken bilgiyi verip merak ettiğiniz bilgileri verip geçip çokta canınızı sıkmak istemiyorum vesselam.Şimdi özetle bu mat’larda neye dikkat edeceksiniz onu diyeyim R değeri var. Bu geri vites olan değil ama.Dikkat edeceğimiz Size kısa formulü veriyorum ;

Bu matlarda R değeri ne kadar fazla olursa toto o kadar sağlama alınıyor kışın , ne kadar düşerse o kadar yalıtımı düşük oluyor benim gibi kaseyi üşütüyorsunuz. 🙂 Yani kış mevsimi için r degeri yüksek  diğer mevsimler için daha düşük r değerli mat’lar tercih edilebilir. Bu demek değil ki bir kışlık bi sonbahar bir  yaz mat’ı alın kışlık alıp gayette her mevsimde kullanabilrsiniz tabiki.

BU MATI HANGİ MEVSİMLERDE KULLANABİLİRSİNİZ ?

Thermarestin bu modelini 3.5 mevsim civarında kapsayacak şekilde kullanılabilir ama ben youtube’da kışın üstünde uzanan yatan gördüm kışı kullanan da var mesela ben bu matı seriyorum üstüne kuzu postu var onu atıp üstüne de marmot uyku tulumunu atıyorum misler gibi tutuyor ama tek başına uyku tulumunuz çok sağlam değilse hafif sıkıntı verebilir.Zaten aşağıya da eklediğim gibi thermarest kendi sitesinde bu mat tam kışlık değil azizim diyor sonbaharın ortaları kış ağzı gibi o civarlara kadar götürür yalıtımı diyor.

AVANTAJLARI NELER ? FİYATI NASIL ?

Avantajlarından en güzeli hafif olması varlığı ile yokluğu bir denebilir. Diğer avantajı çoklu amaçlı kullanabilirsiniz yani ser çadıra mat olarak kullan ne bilim akordion gibi katla üstüne otur. yere ser üstünde yat. Veya benim gibi yarısı altımda yarısı sırtımı dayayacak şekilde L yapıp otur gibi gibi çoğaltılabilir.

Bu arada alüminyum taraf üste  sarı taraf alta bakacak dostlar.Paketlenmesi de gayet kolay akordiyon gibi katlıyorsunuz.Bu arada o matın üstündeki çukurları fantezi olsun diye değil sıcaklığı %15 arttırmak için kullanıyorlar.Fiyatına gelirsek ben zamanında 350 civarlarına almıştım şimdi 560-600 ALLAH ne  verdiyse yapıştırmışlar,Yazık.

 

ÜRÜN HAKKINDA TEKNİK ÖZELLİKLER VE SON CÜMLELER..

Mat 50-100 gram civarındadır. 183 cm boy 50-51 cm en boyutu var Türlü türlü de huyu var :)) Bu fiyatlara bence değmez fiyatlar her şey de olduğu gibi bunlarda da uçmuş.Belki düşünce alınabilir.Kaseyi sağlam almak gerek işin latifesi bir yana kış mevsimlerinin şakası olmaz. O gün belkide marmot uyku tulumu olmasaydı işim hipotermiye gidebilirdi. Özellikle ve özellikle vurguluyorum,KIŞ MEVSİMİ EKİPMANLARINDA UCUZA KAÇMAYIN.Diğer mevsimler de bi şekil bir yol bulunur ama kış hepsinden farklı ekipmanları bile teker teker ayrı ayrıdır ayakkabısından uyku tulumuna kadar.

Bu konuda olabildiğince hassas davranmanızı öneririm.Sorularınızı merak ettiklerinizi aşağı kısımda yoruma yazabilirsiniz.Söyleceklerim anlatacaklarım şimdilik bu konu için bukadar. Doğa ile Kalın…

 

Author

Yorum Yaz