Bu yazıyı yazarken amacım Türkiye çapında boz ayılar ve diğer yırtıcılar hakkında bahsedilmemiş kadar büyük çaplı bir kaynak  sağlamasıdır.Ve bu yazımda Ayılar hakkında hem şehir efsanelerine,hem doğru bilinen yanlışlara ışık tutmaya çalışacağım.Hemde bu tatlı mı tatlı ama bir o kadar vahşi kara yırtıcısını yakından tanıtarak  Hem yazılı hem görsel hemde videoyu olarak bunları okuyucularıma göstereceğim.

AYILARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Ayılar hepçil çanlılardır.Yani hem et ile hemde ot ile beslenen canlılardır.Böğürtlen ve yemişlerden başlayıp toynaklı hayvanlara kadar mutfak kültürleri vardır 🙂 Hatta bazen bu et grubuna istemeyerek de olsa sınırları aşıp insanları’da dahil ederler. Öyle ki Türkiye’deki yıllık ölüm vaka oranı  dünya üzerindeki vaka sıralamasında ilk üçe rahatlıkla girmektedir.Son 15 yılda 664 insan saldırısı oluşmuş ve bunun sırf 200‘ü Türkiye’de gerçekleşmiştir.

BOZ AYILAR HAKKINDA BİLGİ VE YAŞAM ALANI

Yukarıda görüldüğü üzere Türkiye’de büyük bir alanda yayılım göstermektedir. Boz ayılar diğer adı ile ( Grizzly Bear ) doğada 15 yıl , esaret altında ise biraz daha fazla yaşayabilmektedir.Boyutları kısmi eşeysel dimorfizm kapsamında ayırt edilebilir. Yani kısmen erkek ve dişi bireyler boyut,desen,renk ,kilo anlamında ayırt edilebilmektedir.Erkekler dişi bireylerden %35 oranında daha büyük olabilmektedir.Tabi bu durum mevsimsel şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir.Ortalama erkek bireyler 210 kg dişi bireyler 150 kg civarı olmaktadır ama tabi bu değerlerde mutlaka değişkenlik gösterir. 150 kg ile 800 kg arasına kadar aralık açılabilir 🙂 Dişi bireyler ortalama 3-5 arası yavru doğurur. Kasım aralık gibi çiftleşip nisan-mayıs gibi doğum gerçekleşir. Zaten bu verileri Linkte paylaşmıştım. https://kampveyaban.com/vahsi-hayvanlar/ulkemizde-yasayan-11-vahsi-hayvan-hakkinda-biyolojik-bilgi/  

KAMPÇILARIN KORKULU RÜYASI “BOZ AYI”

Neden böyle bir başlık attım sizce ? Sanki bu mütiş canlıları bir canavar olarak göstermek için mi ? Elbette HAYIR !Öncelikle kamp yapan insanlar şunun farkına varmalıdır. Ha evinizde bahçenizde bir ayı geziyor ha siz gidip bir ormanda kamp yapıyorsunuz bunun hiçbir farkı yok. Kamp yaptığımız yerler bu canlıların evi. Aileleri burada yaşıyor alanları burası, ayı gelip bağınız’da bahçenizde ailenizin olduğu yerde kalsa hoşunuza gider mi ? Kampa giderken bütün bu riskleri göze alıp gidiyoruz bunu aklımıza yazmalıyız. Hem alanlarına girip hemde hayvan saldırınca suçlu oymuş gibi lanse edilmesi son derece yanlış.

TÜRKİYE’DE AYI POPÜLASYONU VE AVCILIK

Ülkemizde ayı korunan bir türdür. Avlanması katti suretle yasaktır ve ağır kanuni yaptırımları ve  cezaları vardır. !  Bazen insanlara saldıran bir ayı insan eti tadını alıp alışmasından mütevellit avrupa’da yetkililerce bu ayı bulunabilirse uyutulabilmekte. En azından avrupa’da bu şekilde yapılıyor. Ülkemizde kanuni olarak süreç nasıl işliyor net bir bilgim yok.

KAMP YAPARKEN ÇÖPLERE DİKKAT !

Eğer bakir bir alanda kamp yapıyorsanız, ve ayının yaşadığını bildiğimiz bir alan ise burası bu canlılar ile karşılaşmamak için yapmamız gereken altın kurallar var. Bunlardan birisi de ÇÖP MESELESİ !

Doğanın içinde sessizliğin tadını çıkarırken resimdeki gibi  “davetsiz bir misafir” tarafından ziyaret edilmek istemezsiniz sanırım 🙂 Davetsiz diyoruz ama eğer siz çöpü en az kamp yerinizden 50-75 metre uzağa koymadıysanız,çadırınız içinde etrafında yakınlarda yiyecek bırakmışsanız veya güzel bir kebap yapmışsanız  veya güzel bir parfüm kokusu varsa üzerinizde,karnı acıkan bir arkadaşa çoktan davetiye göndermiş olursunuz. Bunun için kamp yakınında çadır içinde yiyecek veya kokulu şeyler asla bulundurmayın. Gerekli uzaklığa götürüp bir ağacın yukarı kısmına asabilirsiniz. Onların derdi sadece yemek işte buna bir örnek video .

Aşağıdaki videoda acıkmış olan bir  ayı dostumuz çöpe uğruyor , Dertleri Saldırmak değil ! 

 

GENÇ BOZ AYILARA DİKKAT  !

Biz insanlarda olduğu gibi Ayılarında yavruları ve genç bireyleri oldukça meraklıdır. Bundan dolayı kamplarda genç bireylere daha dikkat edilmelidir.Tecrübesiz olmasından dolayı daha cürretkar daha meraklı ve yakın temas kurma eğiliminde olabilirler. Çok küçük yavru ise zaten hemen oradan uzaklaşmalısınız. Zira yavru bir ayı , annesi ölmemişse asla yalnız değildir.Anne yakınlardadır. Ama anneden yeni ayrılmış bir birey keşfetmeye çok meraklı olacağı için merak beraberinde istenmeyen karşılaşmaları getirebilir.Bunu aşağıdaki bir video ile izleyebilirsiniz. Meraklı bir birey zor anlar yaşatıyor 🙂

 

BOZ AYILAR VE İNSANLARA SALDIRILARI HAKKINDA

İnsanlara en çok saldıran Grizzly adı ile anılan Boz Ayılar olmasına karşın Hiçbir canlı sebepsiz yere asla saldırmaz.Dur gideyim birkaç insanı öldüreyim demez. Bunun adı ya hayatta kalma veya karnını doyurma iç güdüsü diyin,yavrusunu korumak,kendini korumak,alanını korumak, güvende hissetmek kaynakların azalması vs ne derseniz diyin saldırıların mutlaka nedenleri vardır. Türkiye’saldırılar en çok;

 • Mantar Toplama Sırasında
 • Ani karşılaşmalar
 • Sürü güderken ( Yaşam alanlarında bulunulduğu için )

gerçekleşmekte. Tabi yürüyüş aktiviteleri geziler yanlış yerde yanlış zamanda karşılaşmalar da bu maddelere dahildir.Dünya yalnız bizlerin değil. Birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor her canlı alemi sınırını bilecek şekilde…! Sen kalkıp ormanları betonlara çevirip veya çevrilmiş yerlere taşınıp burası yaşam alanım diyebiliyorsan , bahçende tarlanda da ayı saldırısına uğramaktan şikayet etmeyeceksin !  Hayvanlar değil insanlar sınırlarını fazla genişletiyorlar ! Birde bu pencereden bakmak faydalı olur umarım !

AYILAR KAMPTA KOKUMUZU ALABİLİRLER Mİ ?

Koku alma duyuları son derece gelişmiş canlılardan bahsetmekteyiz. öyle ki köpeklerin koku duyusu insanlardan 100 kat daha iyidir. Ve bir boz ayının koku duyusu insanın koku duyusunun 2100 katıdır. Yani bir boz ayı yaklaşık 25 – 30  km öteden çantanızdaki kokuları veya başka kokuları algılayabilir. İnanması güç ama ,  muazzam bir yetenektir. Ayıların beyninde “olefactory bulb” adındaki koku duyusunu yöneten alan  insan beynindeki aynı alandan 5 kat daha büyüktür.Siz siz olun doğada koku geçirmeme konusunda dayanıklı kaplarda yiyeceklerinizi muhafaza edin ve yiyecekleri en az 100 metre kamp alanınızdan uzakta muhafaza edin !

AYILARIN BESİN ZİNCİRİNDE Kİ ÖNEMİ

Ayılar besin zincirinde en üst sırada bulunan 3.tüketici grubunda yer almaktadır. Eğer bir alanda  ayı popülasyonunun varlığından bahsedebiliyorsak , bu alan da sağlıklı bir ekosistem olduğunu biliyoruz demektir.Ayı yaşam alanı dahilinde geniş bir bölgeye ihtiyaç duyar. İri cüssesi ve hepçil olması sebebi ile biliriz ki alanda ayının’da beslenebileceği diğer canlı formları mevcuttur geyik gibi domuz gibi.. Aynı zamanda yemişlerin’de olduğunu biliriz.  Ayrıca ayılar bitki köklerini kazarak ekosisteme doğal bir can verirler.Yediklerini dışkılayarak adeta doğal bir gübreleme olanağı sağlarlar.Bununla kalmayıp bir ayının varlığı diğer geyik ve domuz gibi canlıları hareket halinde tutmaktadır. Bu canlıların hem kendileri  yaşam alanları çok iyi korunmalıdır.

BOZ AYILAR HAKKINDA Bazı ŞEHİR EFSANELERİ

 • “Boz ayılar kış uykuna yatarlar”  sözü ayıların bütün kışı uyuyarak geçirdiği anlamına gelmez. Zira diz boyu karda dahi yemek arayan bir ayı görebilirsiniz. Ayılar %100 kış uykusuna yatmazlar. Uykudan uyanıp beslenip geri yatarlar. Bu durumda rehavete kapılıp zaten kış mevsiminde ayı yok diye rahat davranmamanız iyi olacaktır.
 • “Kamp Ateşine Hayvan asla gelmez”  Sözü saf kan  bir şehir efsanesidir. Ateş sadece caydırıcı bir etmen olabilir ama bunun ötesine geçemez. Ben intenrette araştırırken kamp ateşi etrafında gayet pervasız gezen boz ayı videosunu izledim. Bu hayvana bağlı bir durumdur. Canı ister gelir. Risk almak istemez gelmez. Tamamen psikolojisine göre değişkenlik gösterebilir. Yangında canı yanmış bir ayının ateşe gelme ihtimali daha düşüktür ama bunu bilemezsiniz. Meraktan ortam keşfi için dahi sokulabilir. Ateşe güvenip tedbiri elden bırakmayın.
 • “Yetişkin bir boz ayı kiloludur ve büyüktür” gibi bir ön yargınız olmasın. Kış mevsiminden çıkmış bir yetişkin birey çok çelimsiz olabilir . Her küçük boyutlu ayı yavru veya genç olacak diye bir kaide yoktur.
 • “Ayılar Hantal Canlılardır” gibi bir düşünceniz varsa bunu aklınızdan çıkarın. Çünkü bir ayı bir at kadar hızlı koşabilir ve 55 km/h hıza ulaşabilir. Aşağıdaki videoda hızına göz atabilirsiniz. Bu videoda hızı maximuma ulaşmamıştır  Bu haliyle dahi asla kaçamazsınız. Sizi bir ayı yakalamıyorsa yakalamak istememesindendir. Dünyanın en hızlı atleti usain bolt 44km/h hıza çıkabilmekte. Ama o dahi bir ayıdan kaçamaz 🙂 Umarım mesaj net anlaşılmıştır 🙂

KAMPTA NE GİBİ TEDBİRLER ALABİLİRİZ ?

Eğer kampa gideceğimiz alanda ayı varlığından %100 eminsek ve illa ki o alana kampa gitmek istiyorsak yapacağımız tek şey tedbir almaktır.Ayı saldırısı ihtimalini engelleyemeyiz,sadece tedbirlerle riski minimize edebiliriz olduğu kadarı ile. Bu tedbirlerden bazıları şunlardır.

 • Kamp alanınızı su kenarına yakın konumlandırmayın hayvanlarda günlük su ihtiyacı için kaynaklara inerler.
 • Kamp ateşiniz her zaman yanık vaziyette kalsın. Nöbetleşe ateşi kontrol edebilirsiniz gece. Çok farklı koşullar olmadıkça kolay kolay hayvanlar ateşe yanaşmayı tercih etmezler. ( Kesinlikle gelmez demiyorum , gelmeyebilirler )
 • Ayının olduğu bir alanda konserve yemek yiyip kaldırmakta sizin elinizde . Cızbız yağlı yağlı  ızgara kebap yapmakta size kalmış 🙂 Ayıların koku duyusunu yukarıda bahsettim. Buna göre yapacağınız yemeğin etli yağlı olması risk farktörünü doğrudan yukarı çekecektir.
 • Çöplerinizi kamp alanınızdan en az 75 metre uzağa ve ağacın olabildiğince yukarısına bırakın. Çadırda çantanızda kamp alanı yakınınız da yemeğe,çöpe ve her türlü parfümde dahil kokuya yer vermeyin.
 • Ayıların çiftleşme dönemi,gebelik süreci,doğurduğu dönem hakkında bilginiz olsun planınızı buna göre yapın.şuradan bu sürelere bakabilirsiniz :  https://kampveyaban.com/vahsi-hayvanlar/ulkemizde-yasayan-11-vahsi-hayvan-hakkinda-biyolojik-bilgi/
 • Ayıların aktif dolandığı beslendiği bir alanda tek kamp yaparken saldırı alma riskiniz kalabalığa göre çok daha fazladır.Bunun için bu tarz risk seviyesi yüksek olan yerlere ya tek gitmeyin yada en az 3-4 kişi gidin.Alana giderken de kolluk kuvvetlerine gidiş geliş saatlerinizi ve  yerinizi bildirin.
 • Yanınıza torpil alın bir sıkıntı anında torpil yakıp atarak uzaklaştırma adına şansınız olur.Veya bir ses tabancası da olabilir.
 • Bıçağınız her daim yanınızda olsun. Zira bisiklet sürerken saldırıya uğrayan saldırı anında bıçağı cebinden çıkarıp boğazına saplayarak kurtulan Colin Dowler buna örnektir. HABERE ŞURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ https://www.theguardian.com/world/2019/aug/09/canadian-survives-grizzly-bear-attack-by-stabbing-it-with-pocket-knife
 • Kamp alanınızda gün içinde 3-4 saatte bir bi torpil ateşleyebilirsiniz ses yapması amaçlı. (Gerçekten ayı olan riskli bölge ise)
 • Kamp alanınızda sesli olun odun çalı çırpı toplarken ses yapın çünkü sessiz gezerken ani bir karşılaşma hayvanın korkması ile saldırıya dönebilir. Ki saldırın çoğu ani karşılaşmalar sonucu gerçekleşmektedir.
 • Siz yerleşirken uzaklarda  ayı varsa zaten sizin geldiğinizden çoktan haberi vardır. Buna emin olabilirsiniz. Çantanızda yiyecekleri koku izolasyonu yüksek kaplarda tutun. Harici çanta içine kadar ayılar kokuyu rahatlıkla alabilirler. Araç varsa ayrıca çantayı ve kabı aracın içine koyun.

Peki bu kadar tedbir aldık ama oldu ki Allah korusun bir ayı gördük bu noktada neler yapabiliriz ? Biraz bu konu hakkında konuşalım.

AYI KARŞILAŞMALARINDA UYGULANABİLECEK OLASI ALGORİTMALAR ve Çözüm alternatifleri

Kamptasınız keyfiniz yerinde sakinliğin huzurunu çıkarıyorsunuz ama bir ses duydunuz. Şimdi  Bir takım aşağıya faktörler yazayım önce bu faktörleri göz önüne alıp nasıl bir ortam içerisindeyiz ve neler yapabiliriz hangi ortamda ne gibi olaylar gelişebilir bunlara bir göz atalım;

 • Orman içinden ayı sesi duydunuz sesten emin oldunuz bu bir ayı. Ama uzaktan geliyor ses kendini göremiyorsunuz ?
 • Ses duydunuz  döndünüz baktınız uzakta tek bir ayı gördünüz ?
 • Uzakta bir ayı gördünüz ve yanında yavruları var ?
 • Çadırdasınız ve yakınlarda ayı sesi geliyor baya yakına gelmiş ve çıkacak zaman kalmamış ?
 • Mantar Toplamaya çıktınız ?
 • Ormanda yürüyüş veya Bisiklet aktivitesi gerçekleştiriyorsunuz ?
 • Ayı ile yollarınız  hangi döneminde kesişti ? Gebelik,kızan,çiftleşme ,Uyku öncesi ,sonrası ?
 • Ayının Psikolojisi  ve Karşılaştığınız coğrafya ?
 • Fake Attack

Bu temel yazdığım şeyler herkesin başına gelebilir.

* UYARI 1 : SONDAN BİR ÖNCEKİ MADDE HUSUSUNDA aYI İLE KIZAN,GEBELİK,Yavrulama DÖNEMİNDE KARŞILAŞMAK BÜTÜN SENARYOLARIN RİSK SEVİYESİNİ BARİZ DERECEDE ARTTIRACAKTIR !
UYARI 2 :  SON MADDE HUSUSUNDA COĞRAFYA ÖNEMLİDİR. hAYATINDA HİÇ İNSAN GÖRMEMİŞ BİR AYI İLE KARŞILAŞMAK , DAHA ÖNCE İNSANLA KARŞILAŞANA KIYASLA DAHA AZ RİSK TAŞIR. AYILAR DOĞAL YAŞAMINDA İLK İNSAN GÖRÜNCE UTANGAÇ OLDUKLARINDAN BU KOCA OĞLANLAR KAÇMA EĞİLİMİNDEDİR.vEYA MEKANI TERK ETME UMURSAMAMA EĞİLİMİNDE OLURLAR.AYRICA HAYVANIN PSİKOLOJİSİ DE MÜHİMDİR.AÇ OLABİLİR,ÇİFTLEŞEMEMİŞ OLABİLİR,ÇİFTLEŞME TALEBİ REDDEDİLMİŞ OLABİLİR,BAŞKA BİR ERKEK AYI İLE BÖLGE SAVAŞINI KAYBETMİŞ OLABİLİR.bUNLARIN HEPSİ BİRER ETKENDİR.
 • Eğer birinci madde gibi uzaktan bir ayı sesi duymuş isek kendini göremiyorsak yapılacak en doğru karar risk almadan  eşyaları hızlıca toplayıp tersi yöne doğru arkamızı sese dönmeden kontrollü şekilde soğukkanlı şekilde ilerlemek ve o noktadan uzaklaşıp yolu uzatacak dahi olsak çıkışa araca doğru dolaylı bir rota çizmek olacaktır. Çünkü bu sesin anlamını bilemezsiniz. Belki ayı uzakta avlanıyor da olabilir,Sizin kokunuzu almış bölgesinden gitmenizi isteyip uyarıyor da yollamış olabilir.

 

 • Ses duydunuz  döndünüz baktınız uzakta tek bir ayı gördünüz  : Eğer tek bir ayı ise dişi de olabilir erkekte,bunun bir önemi yok  eşyaları olduğu yerde bırakıp çantanızı ve bıçağınızı yanınıza veya varsa torpilleri alıp arkanızı dönmeden alandan sakince ve koşmadan uzaklaşın.Yanınıza alabilirseniz bir fazladan giysi alın olası tampon ihtiyacı için veya saldırı olmadan boynunuza dolayarak damarları koruyabilirsiniz.Çanta almanız önemli çünkü saldırı olur ise en azından  çantayı sırtınıza takarak yere yatmak zorunda kalırsanız hayati organları korursunuz.

 

 • Uzakta bir ayı gördünüz ve yanında yavruları var  :  Bu senaryo açık ve net biçimde korkmanızı gerektirecek yusuf yusuf çekeceğiniz senaryodur 🙂 Şakası bi yana bu en tehlikeli ölümcül ve son derece sıkıntılı bir senaryodur. Yavrusu olan bir boz ayı tehtid hissederse öleceğini de bilse size saldıracak ve o tehtid ortadan kalkana kadar gitmeyecektir.Bu durumda Acilen sırta çantayı takıp bıçağı yanınıza alıp sakince arkanızı ayıya dönmeden aynı şekilde ortamı hemen tersi yönde terkedin. Hayvan size saldırmadan ağaca çıkmaya çalışmayın veya koşmaya çalışmayın. Hayvandan bir tepki yokken durduk yere böyle tepki verirseniz av güdüsünü harekete geçirecek ve sizi yenilebilecek bir av hayvanı sanmasına zemin hazırlamış olacaksınız.

 

 • Aşağıdaki videoda anne ve yavrusunu görüyorsunuz. Anne bir an tehtid hissetti ve saldırıya geçti. Üzerinize böyle gelen bir boz ayı istemezsiniz sanırım şanslıymış ki silah tutukluk yapmadı. Ve EN ÖNEMLİSİ SİLAHI HAVAYA ATEŞLEDİ AYIYA DEĞİL ! YÜKSE SES DE AYILAR İÇİN CAYDIRICI OLABİLİR. 

 

 • Çadırdasınız ve yakınlarda ayı sesi geliyor baya yakına gelmiş ve çıkacak zaman kalmamış : Bu noktada çıkmayı denemek insiyatif olacaktır. Hoş çıksanız ne yapabileceksiniz o ayrı. Kamplarınız da yatarken torpil ve bıçak her daim yanınızda olsun birde yine bir tişört. Sesin tersi yönünde fermuarı hafif aralayıp torpil atmak iyi bir fikir olacaktır. Çadırdan en azından hayvan uzaklaşana kadar çıkmamak iyi olacaktır en azından hayvan kendinden cılız bir canlı görmesindense çadır içinde ne olduğunu bilmediği torpil yüksek ses atan bir bilinmez canlı olduğunu bilmesi daha iyidir.Bu merak duygusunu tetikleyebilir zira ayılar çok meraklı olmaları ile de meşhurdur.Veya diğer bir yol çadır içindende son ses düdük çalabilir başka materyaller ile ses yapabilirsiniz. Araştırmalar ayıların aşina olmadıkları seslere karşı çekingen davrandığı yönünde.

 

 • Mantar Toplamaya çıktınız : Bu tarz vakalar haberlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır.Mantar sezonunda köylüler mantar toplamaya çıkıyorlar. Ama bu konuda dikkat edilmeyen bir durum söz konusu. Ses çıkarmak gerekir.Ormanda sessizce yürüdüğünüzden ayının bir haberi olmayabilir. Ani bir karşılaşma sonrası kuvvetle muhtemel sonuç saldırı ve sonunda da ya ölüm yada ağır yaralanma olmaktadır.Mantar toplarken boynunuzda bir düdük olabilir. Arada sırada bu düdüğü çalabilirsiniz. Şarkı söyleyebilirsiniz. Arada bağırabilirsiniz.En azından bu sayede bir ayı çevrede insan olduğunu bilir.Olası ani karşılaşmaların önüne geçilmiş olur.

 

 • Ormanda yürüyüş veya Bisiklet aktivitesi gerçekleştiriyorsunuz  : Araştımalar’da kesin olan bir sonuç var ki buda bu süper yırtıcıların patika yolları bizim gibi aktif şekilde kullandıklarıdır. Patika üzerine veya çok yakınına kamp atmamak riski azaltabilir. Yürüyüş veya bisiklet aktivitelerinizde ayı olan yerlerde iseniz etrafa veya ileriye’de göz gezdirerek sürmeniz aktivitenizi yapmanız iyi olacaktır. Tabi bütün bu aktiviteler’de ses olayını eksik etmememiz gerekiyor. Yanımızda bıçak ve ilk yardım kiti nerede olursak olalım bulunmalı. Çünkü doğada ayı saldırısı olmasa dahi başımıza başka yaralanma veya saldırı zehirlenme vakaları gelebilir.Karşınızdan patikadan bir ayı geliyor ise aşağıdaki videodaki gibi sakin ve soğukkanlılık ile geri geri adımlarla yolundan çekilin.

 • Patikada yürüyüşlerde dikkatli olmakta fayda var 🙂 Aşağıdaki videoda koşu aktivitesini yaparken ayı ile yolları kesişen bir abimiz var 🙂 

 • Ayı üzerinize doğru hamle yapmaya başlar ise  ; Sesinizi yükselterek bağırmak caydırıcı bir etken olabilir. İşte bu konu ile alakalı olarak formülün işe yaradığına dair videoyu aşağıya bırakıyorum.Her daim işe yarar mı?Kesinlikle diyemeyiz. Ama aşağıda bir avcıya yakınlaşması sonucu bağırmak işe yaramış gibi duruyor. Aklımızda bulunmasında fayda var. Bu yöntem artık ayı bize iyice yaklaşmaya başladı ise o zaman kullanılabilir. Uzaktaki bir ayıya bunu yapmak gereksiz ve yersiz olacaktır.

 

AYI SPREYİ : Avrupa’da kullanılmakta ve yasak değil lakin ülkemizde ayı spreyi kullanmak yasaktır.Satışı da yoktur. Aşağıdaki videoda ayı saldırısı anında sprey ile kurtulan bir kişinin vakası mevcut. Bu yöntemde işe yaramış ama ülkemizde sprey satılsa ne olur ? Düşünsenize zaten spreyimiz var diye girilmedik yer kalmaz sanırım. memlekette.İyi ki de yasak ama ben videoyu bilgilendirme amaçlı aşağı bırakıyorum.

 • FAKE ATTACK : Boz ayılar ile karşılaşmalarınız da ayı duruyorken aşağıdaki gibi bir anda üzerinize geliyormuş gibi yapabilir. Hemen kaçmayın. Çünkü ayılar karşıdakinin bir av mı olup olmadığını ölçmek için bu şekilde fake attack’lar yapabiliyorlar. Eğer siz saldırıyormuş gibi yapınca kaçarsanız bu sizin yenilebilir bir öğün olduğunuzu gösterir 🙂 Aşağıda fake attack örneğine bakabilirsiniz.16.saniyeye dikkat ederseniz görülecektir.

YABAN HAYATTA BESLEME YAPMAYIN !

Bizim memleket insanımız vefakar , cefakar ve yardımseverdir.Ama malesef bu duyguları yaban hayatta yapmamalıyız. Kedi ve Köpekler artık insanlarla çok eski tarihten beri iç içe yaşamıştır. Bunları kapsam dışı bırakıyorum lakin yaban hayat,vahşi yaşam kapsamında ayı,kurt,tilki,çakal gibi yırtıcı hayvablar kesinlikle beslenmemelidir.Hayvan beslendiğinde hem hazıra alışmakta avlanma yetisi körelmekte,hemde insanlarla daha sıkı yakın ilişki kurmaya başlamaktadırlar. Buradan şunu söylemiyorum gezerken tuzağa takılan bir can gördünüz tabiki de yetkilileri aramanız gerekir geçip gitmek olmaz. Bahsettiğim bu değil. Konu olağan süreçte hayvanlar yaşarken yaban hayattaki canlılar beslenmemelidir. Vahşi Yaşamda ” Ölen ölür , Kalan Sağlar Bizimdir” mantığı çalışır. Zayıf halka ölmelidir veya başka yırtıcı tarafından avlanmalıdır ki (insandan bahsetmiyorum :))  döngü sağlıklı işleyebilsin. Ekosisteme insan eli değmemelidir.Vahşi yaşamda güçlü olan yaşar zayıf olan ölür. İnsan eli ile buna müdahale edilmemelidir.Tekrar altını yineleyerek söylemekte fayda görmekteyim yaralı bir can görürüz vs bunlarda tabiki yardım eli uzatılır. Ama gidip özellikle yaban hayvanın karnı doyurulmamalıdır.

Aşağıdaki linkte videoda Türkiye’de eli ile boz ayı besleyen bir abimiz var.Kalbi temizliğinden yapıyor muhakkak ama bahsettiğim budur bu şekilde besleme hayvanlar için de zararlıdır. Zira besleseniz de boz ayıyı doyuramazsınız keza bir yetişkin boz ayı günlük ortalama 40-45 kg yemek yer. Habere şuradan ulaşabilirsiniz  https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/yasam/ayilara-sofra-kuruyor-onlari-elleriyle-besliyor/47322?fbclid=IwAR0XxxekLHU-Scyfm-Vk6DToxY0f8PbAe6zVPKskujmmycKzECh0WXATiYs

SON SÖZLER

 • Ayılar bizden hızlı yüzerler,bizden hızlı koşarlar,bizden iyi tırmanırlar ve bizden çok daha güçlü ve dayanıklılardır.
 • Yukarıda birçok bilgi vermeye çalıştım. Bunlar aklımızda bir kenarda durmalıdır. Gerçek hayatta karşılaşırsak o an tamamen aklımızdaklerden öğrendiklerimizden hangisine uyuyorsa şartlar bunları yapabiliyorsak yaparız.
 • Bıçak saplayarak kurtulan da var , ağaca tırmanarak kurtulan da.. Kaçarak kurtulan da var. Bu tamamen o anın durumu ile alakalı ve ayının ne yapmak istediği ile alakalı.
 • Ama bizlerin yapacağı şeyler onların yerlerine saygı duymalı evlerinin içine kadar girmemeli Yaşam haklarını ellerinden almamaktır.
 • Bu muhteşem canlılar ve bütün hayvan ve bitki alemi ile birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Dünya ne bizim nede onların. HEPİMİZİNDİR ! Hepimizin yaşamaya hakkı var.
 • Bütün bilgiler aklımızda dursun , karşılaşma olur ise en azından bir şeyler yapacak durumumuz olur.Deneyecek yöntem çeşitliliğimiz olur. ama NE OLURSA OLSUN BİR AYI EĞER SİZİ CİDDİ TEHTİD GÖRÜP ÖLDÜRMEYİ KAFAYA TAKMIŞSA,  BUNU YAPAR…Aktivitelerimizi Bu tehtidleri olabildiğince oluşturmayacak şekilde yapmalıyız.
 • BU MUHTEŞEM CANLILARLA AYNI ÇAĞDA YAŞADIĞIMIZ İÇİN ŞANSLIYIZ.
 • SORU VE MERAK ETTİKLERİNİZİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZİ AŞAĞIDA YORUMA BELİRTEBİLİRSİNİZ. YABANLA KALIN 🙂

 

Author

Yorum Yaz