MSR ; yani (M)ountain (S)afety (R)esearch Firması ( Dağ Güvenliği Araştırması )  portatif sobalar,su filtreleri,kar ayakkabıları ve çadırlar gibi bir kamp,yürüyüş ve dağcılık ekipmanı üreticisidir. Kökeni ise 1969’a dayanmaktadır.Bu bilgileri size veriyorum keza nereden ne aldığımı bilmek benim için önemli.

MSR ELIXIR 3 HAKKINDA

Çadırı seçmek sanırım kampçılığın en zor kısımlarının başında geliyor. Bende bu süreçte oldukça zorlandım aramadığım bakmadığım marka kalmamıştı MSR firmasını bir arkadaşım önerene kadar.. O ana kadar varlığından bile haberim yoktu.Araştırmalarım sonucunda kardeşimle de kampa çıkacağımız için biraz ferah olsun diyerekten MSR Elixir 3’ü almaya karar verdim. Aktif olarak kardeşim Elixir 3 serisini Ben ise Elixir 2 serisini kullanmaktayım.Şimdi Kısaca teknik detay yazıp aşağıda daha derinlemesine gireceğim.

Kapasite 3 kişi ( 3 Kişi Rahat rahat kalınabiliyor )
Minimum Ağırlığı 2.53 kg
Paket Ağırlığı 3.1 kg
Fast & Light® Paspas Ağırlığı 1.92 kg ( Fast Light’dan Ayrıca Bahsedeceğim )
Bagaj Hacmi 510 (255 + 255) litre ( Son Derece Geniş )
Taban Alanı 3.67 metre kare
Çadır Hacmi 1784 litre
Bagaj Alanı 1.63 (.82 + .82) metre kare
İç Tente Yüksekliği 104 cm ( Gayet Ferah)
Paket Ölçüleri 51 x 20 cm
Kapı Sayısı 2
Sabit Kurulum Evet ( MSR’a özgü çok güzel kurulum tarzı var )
Çubuk Sayısı 2.5 x  7000 serisi alüminyum
Kazık Sayısı 6 x alüminyum
Dış Tente Kumaşı 68D ripstop polyester 1500mm Polyurethane & DWR
İç Tente Kumaşı 40D ripstop nylon
Havalandırma Tülü 20D nylon micromesh
Taban Kumaşı 70 taffeta nylon 3000mm Durashield polyurethane & DWR

MSR ELIXIR 3 KAÇ MEVSİM ÇADIR ?

Araştırırsanız 3 mevsim olarak geçiyor. Bence aslı astarı yok 🙂 çünkü aşağıda size kara gömülmüş şekilde de gayet rahat kamp yapılabildiğini gösteren bir resim koyacağım ama temelde 3 mevsim. Peki nasıl oluyorda karda kışta kullanılabilir 3 mevsim çadır ? Cevabı basit.. Tabi ki diğer ekipmanlarınız ile. Çadırınızın kaliteli olması rahat hava alabilir olması nem tutmaması kullanılabilirlik ve işlevselliği elbette çok önemli lakin 3 mevsim bir çadırı içlikleriniz uyku tulumunuz matınız vs  ekipmanlarınız sağlam ise çok rahat kış kampı yaparsınız ama yanlış anlaşılmasın bu demek değil ki 50-100 tl’lik çadır alayım diğer malzemelerim iyi olsun kışı çıkarırım gibi bir hataya düşmeyin.. “Ucuz etin yahnisi olmaz” ayrıca bu tarz fiyat skalası biraz yüksek çadırların tabi ki kullandıkları malzemeler teknolojiler bambaşka  bunları birbirinden ayırt etmekte fayda var.

BAGAJ HACMİ VE MALZEME KALİTESİ

Ben çadırı aldıktan sonra ilk kurduğumda bu denli ferah olacağını asla düşünmemiştim resmen yayla hissi veriyor 🙂  Ben 183 cm boyunda 83 kilodayım kardeşimde hemen hemen aynı ayrıca bir diğer arkadaşım 120 kilo bu çadırın içinde rahat rahat yanyana yedigöller’de üçümüz kuzu kuzu uyuduk . İç hacmi oldukça ferah ve gerçekten bagaj kısmı 70 LT çantaları ayakkabıları vs resmen yutuyor oldukça ferah. MSR’dan bahsediyorsak malzeme kalitesini tartışmaya lüzum olduğunu düşünmüyorum. Kısaca arabada nasıl Mercedes,BMW,Volvo derseniz Çadırda da MSR,Marmot,North face vs derseniz…

İÇ VE DIŞ TENTENİN AYRI KULLANILMASI

Çadırın beni en cezbeden tarafından birisi de iç tentenin şeffaf kaliteli tül kumaştan yapıılmış olması oldu. gece veya gündüz ormanda hem karanlığı etrafı gözetleme şansınız oluyor bu tül kısımlardan hemde yıldızları izleyerek sefasını sürebiliyorsunuz. Ve inanın gece ormanda zifiri karanlıkta o şeffaf şekilde yatmak inanılmaz derecede haz veriyor insana bunu mutlaka deneyimleyin :)) Şeffaf erken %100 şeffaf değil iç kısım mahremiyetide gözetmişler sağolsunlar bel kısmına kadar kapalı (yaklaşık) belli başlı noktaları tülden ve buda güzel ince düşülmüş bir detay.Ayrıca isterseniz üst tenteyi geçirip kar yagmur su geçirmez hale getirebiliyorsunuz.

KOLAY KURULUM VE İNCE DÜŞÜNÜLMÜŞ DETAYLAR

Kurulumu MSR’a has farklı gerçekleşiyor aşağıda videolarını’da atacağım zaten. MSR bize şöyle bir kolaylık sunuyor bir kırmızı bir gri polümüz var her kırmızı alan kırmızıya gri uçlarda griye denk gelecek şekilde kurulum sağlıyoruz buda bize karışıklık olmadan çadırımızı kurmamıza olanak sağlıyor bence hoş düşünülmüş bir detay.İç kısımda kafa feneri,telefon,cüzdan vs gibi eşyaları koyabileceğiniz alanlar mevcut.

TABANLIK VE FAST LIGHT ÖZELLİĞİ

Çadır ile beraber aşağıda gördüğünüz gibi birde tabanlık geliyor. Bu benim çadırı seçmemde büyük bir etken oldu zira çadır yere değip kirlenmiyor. Ayrıca tarp olarak kullanabildiğiniz gibi bu tabanlığın bir tarafı yapışkan bir tarafı normal. Yapışkan olduğu taraf yukarı geliyor çadır kaymasın diye ( Yine ince düşünülmüş ). Daha ne olsun ? Çadırı çok komplike kurabiliyorsunz ister tabanlık üstüne  normal çadırı kurun kullanın,ister üst tenteyi çıkarın ferah ferah kullanın,isterseniz tabanlık atın üstüne üst tenteyi gerin kullanın isterseniz tabanlığı alın iç tente üstüne tarp gibi kullanın… umarım neden MSR’ı tercih ettiğimi anlatabilmişimdir.

DAHA FAZLA KULLANILABİLİR ALAN OLUŞTURUN !

Eveet gelelim fasulyenin faydalarına.Beni her zaman şaşırtmayı başaran MSR’ı gerçekten seviyorum Eğer MSR alırsanız az daha paraya kıyıp aşağıdaki arkadaşı satın alın derim.Bunun adı “MSR Gear Shed” MSR çadırlara uyumlu olup çadırın alanı extra büyütebiliyorsunuz. Adamlar düşünmüşler bizede tajtir etmek düşer 🙂

O KADAR BİZE ÖVDÜN AMA ÜRÜNÜN DEZAVANTAJI VAR MI  PEKİ ?

Düşünüyorum etraflıca herşey gayet iyi mi ? Bence gayet iyi 🙂  belki insanlar fiyatları yüksek bulabilir..Bunu ben dezavantajdan saymıyorum çünkü ucuz ve kaliteli kelimesinin yan yana gelemeyeceğine inananlardanım.

MSR SERİLERİ İÇİN KURULUM VİDEOSU

Bir dip not geçmek istiyorum MSR’ın Elixir 2 ve 1 serisi de  bu özelliklerde sadece kişi sayısının düştüğünü baz alın harici aynıdır. Varsa dahi çok bariz büyük farklar yok aralarında fiyat haricinde.Sorularınız ve merak ettiğiniz başka özellikler varsa aşağıda yoruma yazabilirsiniz keyifli kamplar 🙂

Yorum Yaz